Santuokos sakramentas


Santuoka

„Santuokos ryšys, kuris visam gyvenimui sujungia vyrą ir moterį, savo prigimtimi yra skirtas sutuoktinių labui ir vaikų gimdymui bei auklėjimui; tą ryšį tarp krikščionių Viešpats Kristus iškėlė į sakramento garbę.“

Plg. Katalikų Bažnyčios Katekizmas, 1601

Santuoka, kurią vyras ir moteris sudaro visam gyvenimui kaip bendrą sąjungą, skirta sutuoktinių gėriui ir vaikų gimdymui bei auklėjimui. Esminės santuokos savybės, kurios turi būti žinomos ir besąlygiškai priimtinos besituokiantiems krikščionims, — vienumas ir neišardomumas. Kitaip tariant santuoka sudaroma tik vieną kartą ir jokios žmogiškos jėgos negali būti išardyta. Santuokinį ryšį įtvirtino pats Dievas, tad sudaryta pakrikštytųjų santuoka niekada negali būti panaikinta: „Taigi jie - jau nebe du, o vienas kūnas. Ką tad Dievas sujungė, žmogus teneperskiria“ (Mt 19, 6).
Santuoka – ne tik svarbi bažnytinė apeiga, tačiau kartu ir civilinis aktas, sukeliantis teisines pasekmes. Todėl siekdami suteikti daugiau laiko ir galimybių sužadėtiniams gerai pasiruošti Santuokos sakramento priėmimui, Lietuvos vyskupai nustatė minimalų registracijos Santuokai terminą: visose Lietuvos vyskupijose Santuokai registruotis reikia ne vėliau kaip prieš penkis mėnesius iki pageidaujamos sakramento priėmimo datos.

PASIRENGIMO SANTUOKAI TVARKA
Norintieji tuoktis Domeikavos bažnyčioje turi tartis dėl vestuvių datos ir laiko su parapijos klebonu kunigu Gintaru Pūru ne vėliau kaip prieš 5 mėnesius iki numatytos jungtuvių datos. Jūsų laukiame bažnyčios zakristijoje po Mišių. Pokalbyje su kunigu būtinas abiejų sužadėtinių dalyvavimas. 
REIKALINGI DOKUMENTAI

Žemiau nurodytus dokumentus būtina pristatyti kunigui ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki Santuokos.

 

  • Santuokos registracijos užpildytą anketą. Registracijos santuokai anketą atsisiųsti rasite mūsų interneto svetainės skyriuje „Anketos ir prašymai".
  • Asmens dokumentą (ir jo kopiją)
  • Krikšto liudijimą (išrašas išduodamas bažnyčioje, kurioje buvote krikštytas (-a). Dokumentas galioja 6 mėn.)
  • Dokumentą, liudijantį, jog anksčiau nebuvote sudaręs (-iusi) bažnytinės santuokos (laisvos formos pažymos, išduodamos bažnyčioje, kurioje buvote krikštytas (-a). Dokumentas galioja 6 mėn. Pastaba: Krikšto liudijimas ir ši pažyma gali būti išduodamos kaip vienas dokumentas.
  • Sutvirtinimo sakramento pažymėjimo kopiją.

  • Pažymą apie išklausytus Sužadėtinių kursus. (Informaciją apie kursus rasite čia: https://kaunoarkivyskupija.lt/kasc/suzadetiniai ) .


  • Leidimą susituokti už parapijos ribų, jei nesate mūsų parapijietis (-ė) (išduoda parapijos, kurios teritorijoje gyvenate, klebonas). Dokumentas galioja 6 mėn. 
  • Kai vienas iš sutuoktinių priklauso kitai krikščionių bažnyčiai; išpažįsta kitą religiją; yra netikintis; kitos valstybės pilietis ar anksčiau sudaręs civilinę santuoką, būtina pateikti papildomus dokumentus, apie kuriuos informuos parapijos klebonas.
  • Jei esate anksčiau sudarę civilinę santuoką, reikia pateikti santuokos liudijimo kopiją. Lietuvos valstybė pripažįsta santuokos registraciją bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka (Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnis). Tuokiantis su kitos valstybės piliečiu, prieš bažnytinę santuoką būtina įregistruoti civilinę santuoką (ne vėliau kaip prieš 2 savaites iki bažnytinės santuokos) ir pateikti santuokos liudijimo kopiją. 

 

  • Santuokos sakramentą gali priimti 18 metų sulaukę asmenys. Įspėjame, kad esant reikalingam vyskupo leidimui tuoktis Bažnyčioje, jo negavę iš anksto, Santuokos sakramento neteiksime.

 

SANTUOKOS SAKRAMENTO SIMBOLIAI
Priesaika -  tai laisvas, tvirtas, Dievo ir žmonių akivaizdoje viešai paskelbtas pasižadėjimas vienas kitam visada išsaugoti ištikimybę, laimėje, varge, sveikatoje ir ligoje - visą gyvenimą vienas kitą mylėti ir gerbti.
Žiedas -  žymi ištikimybę, įsipareigojimą ir nesibaigiančios meilės pasirinkimą
KAS GALI TEIKTI SANTUOKOS SAKRAMENTĄ?
Santuoka — tai vienintelis sakramentas, kurį teikia ne kunigas, bet vienas kitam Dievo akivaizdoje prisiekiantys sužadėtiniai. Santuokos apeigose dalyvaujantis kunigas Bažnyčios vardu priima sutuoktinių sutikimą ir jiems suteikia Bažnyčios palaiminimą.
SANTUOKOS SAKRAMENTO APEIGOS
Suskambus bažnytiniam varpui, kuris skelbia apeigų pradžią, užgroja vargonai, sužadėtiniai, lydimi liudininkų ateina prie altoriaus, pagarbiai nusilenkia ir prisiartina prie jų laukiančio kunigo. Apeigas kunigas pradeda persižegnodamas ir pasveikindamas sužadėtinius bei visus svečius. Tuomet giedamas himnas į Šventąją Dvasią, kuri yra įvairių dovanų šaltinis. Po himno kunigas skaito maldą už jaunuosius. Visi atsakome: „Amen“.
Skaitomi skaitiniai iš Šventojo Rašto. Tuo metu galima sėdėti. Kai kunigas skaito ištrauką iš Evangelijos — visi stovime. Po Evangelijos klausome kunigo pamokslo, galima sėdėti.
Klausimai prieš priesaiką
„Ar esi rimtai apsigalvojęs (-jusi), niekieno neverčiamas ir tikrai pasiryžęs vesti šią savo sužadėtinę?“ Jaunasis atsako: „Esu.“
Po to klausiama ir jaunoji:
„Ar esi rimtai apsigalvojusi, niekieno neverčiama ir tikrai pasiryžusi tekėti už šio savo sužadėtinio?“ Jaunoji atsako: „Esu.“
Vadovaujantis liturgijai dvasininkas klausia abu:
„Ar pasižadate santuokos kelyje visą gyvenimą vienas kitą mylėti ir gerbti?“
Kiekvienas atsako: „Pasižadu.“
Tada vadovaujantis liturgijai dvasininkas, atsižvelgdamas į besituokiančiųjų amžių, klausia apie vaikus:
„Ar sutinkate pagal Dievo valią susilaukti vaikų ir juos auklėti, kaip liepia Dievas ir Bažnyčia?“ Jaunieji atsako: „Sutinkame.“
Santuokinė priesaika
Kunigas kviečia jaunuosius paduoti vienas kitam dešinę ranką ir tarti priesaikos žodžius. Pirmasis prisiekia jaunasis:
„Aš, N., imu tave, N., savo žmona ir prisiekiu visada būti tau ištikimas: kai laimė lydės ar vargas suspaus, kai sveikata tvers ar ligos suims,- visą gyvenimą tave mylėsiu ir gerbsiu. Tepadeda man Dievas!”
Tada prisiekia jaunoji:
„Aš, N., imu tave, N., savo vyru ir prisiekiu visada būti tau ištikima: kai laimė lydės ar vargas suspaus, kai sveikata tvers ar ligos suims,- visą gyvenimą tave mylėsiu ir gerbsiu. Tepadeda man Dievas!”
Žiedų palaiminimas ir įteikimas
Kunigas sutuoktinius peržegnoja, kreipiasi į liudytojus ir kviečia pagarbinti Dievą trumpa malda. Tada palaimina žiedus, kuriuos jaunavedžiai užmauna vienas kitam tardami šiuos žodžius:
„N., imk šį žiedą — mano meilės ir ištikimybės tau ženklą — vardan Dievo Tėvo, ir Sūnaus, ir Šventosios Dvasios.“
Santuokinis palaiminimas
 Dieve, tu savo galybe visa iš nieko sukūrei ir pasauliui išmintingus kelius nužymėjai. Sukūrei ir  žmogų, į save panašų, sukūrei vyrą ir moterį ir paskelbei, kad jiedu jungsis į neišardomą šeimą ir drauge kurs savo laikinąjį ir amžinąjį likimą. Dieve, šventąjį santuokos ryšį tu pakėlei į sakramento garbę, kad jis vaizduotų tyrą ir vaisingą Kristaus ir Bažnyčios meilę. Žmonijos aušroje įsteigęs vyro ir moters sąjungą, Dieve, ją tokia palaima apdovanojai, kad nė žmonių kaltės jos nepanaikino. Pažvelk dabar meiliai į šiuos jaunavedžius, trokštančius tavo palaimos! Siųsk jiems Šventosios Dvasios. dovanų ir įdėk savo meilės į jų širdis,kad santuokoje butų vienas kitam ištikimi. Papuošk jaunąją N meilumu bei romumu! Tegul ji sau pavyzdžiu ima šventąsias moteris, kurių žygdarbius šlovina Raštai. Tegul jie visada pasitiki vienas kitu, tegerbia vienas kitą kaip lygiavertį žemės gyvenimo bendrakeleivį, pašauktą į tavo malonę ir šventumą, ir tegul vienas kitą taip myli, kaip Kristus myli Bažnyčią, o Bažnyčia – Kristų. Karštai meldžiame šiems sutuoktiniams, Viešpatie, tavo malonės, kad jie visuomet vienas kitam meilūs ir ištikimi pasiliktų, o kitiems žmonėms duotų skaistaus gyvenimo pavyzdį ir Evangelijos įkvėpti, garbingai liudytų Kristų. Leisk jiems susilaukti įpėdinių, dorai juos išauklėti ir džiaugtis vaikų ir vaikaičių gerove. Suteik jiems žemėje garbingą amžių, o danguje – nesibaigiančią laimę. Prašome per Kristų, mūsų Viešpatį. Amen
Share by: